Skip to content

83 Independence DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Dec 21, 2001

Property Information

Block320.06
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4001

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,132
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,200
26%
Improvement Value:$107,500
74%
Total Assessment$144,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,758+3.1%
2024$17,222+3.4%
2023$16,659+0.1%
2022$16,648+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft2,132DeedBook 5000, Page 823

Property Sale

Sale
$277,500
DeedBook 4584, Page 559

Property Built

Built

Year Built: 1969