Skip to content

7 Jamestown CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$332,500
Last Sale Date
Oct 30, 1997

Property Information

Block320.06
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4001

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,102
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,900
29%
Improvement Value:$100,300
71%
Total Assessment$142,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,451+3.1%
2024$16,925+3.4%
2023$16,371+0.1%
2022$16,360+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$332,500

To:

Sq Ft3,102DeedBook 4455, Page 819

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 3886, Page 851

Property Built

Built

Year Built: 1969