Skip to content

73 Independence DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jul 31, 2000

Property Information

Block320.06
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4001

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,406
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
30%
Improvement Value:$81,500
70%
Total Assessment$116,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,297+3.1%
2024$13,866+3.4%
2023$13,413+0.1%
2022$13,403+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft2,406DeedBook 4825, Page 877

Property Built

Built

Year Built: 1969