Skip to content

59 Independence DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$955,000
Last Sale Date
Mar 5, 2025

Property Information

Block320.06
Lot29
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4001

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,728
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,000
23%
Improvement Value:$127,500
77%
Total Assessment$166,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,433+3.1%
2024$19,817+3.4%
2023$19,169+0.1%
2022$19,156+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$955,000

To:

DeedBook 19679, Page 1270

Property Sale

Sale
$336,000

To:

DeedBook 4346, Page 781

Property Built

Built

Year Built: 1970