Skip to content

57 Independence DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jul 13, 2020

Property Information

Block320.06
Lot30
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4001

Building Details

Building Class12
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,268
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,700
25%
Improvement Value:$113,000
75%
Total Assessment$150,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,494+12.8%
2024$16,389+3.4%
2023$15,853+0.1%
2022$15,842+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$525,000

To:

DeedBook 17948, Page 484

Property Built

Built

Year Built: 1970