Skip to content

51 Independence DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$899,000
Last Sale Date
Jan 22, 2024

Property Information

Block320.06
Lot32
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4001

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,366
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,800
27%
Improvement Value:$101,600
73%
Total Assessment$138,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,984+3.1%
2024$16,472+3.4%
2023$15,934+0.1%
2022$15,923+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$899,000

To:

DeedBook 19399, Page 1241

Property Sale

Sale
$105,000

To:

DeedBook 28610, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1970