Skip to content

49 Independence DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1971

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Nov 20, 2017

Property Information

Block320.06
Lot33
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4001

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage4,256
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,800
20%
Improvement Value:$147,200
80%
Total Assessment$184,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,580+3.1%
2024$21,900+3.4%
2023$21,184+0.1%
2022$21,169+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000

To:

Sq Ft4,256DeedBook 17034, Page 1919

Property Sale

Sale
$611,000

From:

To:

Sq Ft4,256DeedBook 6169, Page 825NU CodePost-appeal (29)Recorded6/29/2010

Property Built

Built

Year Built: 1971