Skip to content

3 Stage Coach RunEast Brunswick, NJ 08816

Built 1980

Last Sale Price
$853,000
Last Sale Date
May 24, 2024

Property Information

Block320.07
Lot26
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4003

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,616
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,800
27%
Improvement Value:$98,400
73%
Total Assessment$135,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,592+3.1%
2024$16,092+3.4%
2023$15,566+0.1%
2022$15,555+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$853,000

To:

DeedBook 19510, Page 681

Property Sale

Sale
$480,000

To:

DeedBook 4937, Page 493

Property Built

Built

Year Built: 1980