Skip to content

66 Independence DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
May 4, 2022

Property Information

Block320.07
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4001

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,632
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,600
30%
Improvement Value:$84,200
70%
Total Assessment$120,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,825+3.1%
2024$14,378+3.4%
2023$13,908+0.1%
2022$13,898+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

DeedBook 18919, Page 1489

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1970