Skip to content

62 Independence DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$840,000
Last Sale Date
Aug 2, 2021

Property Information

Block320.07
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4001

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,561
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,900
23%
Improvement Value:$124,400
77%
Total Assessment$161,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,795+3.1%
2024$19,198-19.6%
2023$23,878+0.1%
2022$23,861+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$840,000

To:

DeedBook 18582, Page 1699

Property Sale

Sale
$550,000

To:

DeedBook 4816, Page 805

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Property Sale

Sale
$520,000

To:

DeedBook 4531, Page 166

Property Sale

Sale
$186,000

Property Built

Built

Year Built: 1969