Skip to content

60 Independence DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 26, 1996

Property Information

Block320.07
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4001

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,965
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,600
24%
Improvement Value:$100,700
76%
Total Assessment$133,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,359+3.1%
2024$15,865+3.4%
2023$15,347+0.1%
2022$15,336+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft2,965DeedBook 4337, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1969