Skip to content

1 Sussex RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 2, 2026

Property Information

Block320.08
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4001

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,047
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,000
35%
Improvement Value:$67,500
65%
Total Assessment$103,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,702+3.1%
2024$12,319+3.4%
2023$11,916+0.1%
2022$11,908+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$58,000

To:

DeedBook 28880, Page 766

Property Built

Built

Year Built: 1968