Skip to content

12 Delaware DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1971

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Dec 17, 2004

Property Information

Block320.11
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4003

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,168
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,600
32%
Improvement Value:$78,700
68%
Total Assessment$115,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,150+3.1%
2024$13,723+3.4%
2023$13,274+0.1%
2022$13,265+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,168DeedBook 5432, Page 805Recorded12/30/2004

Property Built

Built

Year Built: 1971