Skip to content

23 Valley Forge DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 16, 2024

Property Information

Block320.12
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4003

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,732
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,400
23%
Improvement Value:$124,800
77%
Total Assessment$162,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,905+3.1%
2024$19,305+3.4%
2023$18,674+0.1%
2022$18,661+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft2,732DeedBook 5964, Page 192Recorded7/11/2008

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 3829, Page 467

Property Built

Built

Year Built: 1972