Skip to content

25 Valley Forge DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1971

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Dec 13, 2005

Property Information

Block320.12
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4003

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,478
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,600
29%
Improvement Value:$89,200
71%
Total Assessment$125,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,438+3.1%
2024$14,973+3.4%
2023$14,483+0.1%
2022$14,473+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft2,478DeedBook 5606, Page 239

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 3703, Page 512

Property Built

Built

Year Built: 1971