Skip to content

72 Valley Forge DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 2007

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Apr 22, 2016

Property Information

Block320.13
Lot1.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4003

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 3AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,486
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,600
22%
Improvement Value:$141,300
78%
Total Assessment$180,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,200+3.1%
2024$21,531+3.4%
2023$20,827+0.1%
2022$20,813+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$590,000

To:

Sq Ft3,486DeedBook 6925, Page 155

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

DeedBook 5781, Page 690NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/7/2007

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 5448, Page 877NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/1/2005

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 4227, Page 323