Skip to content

76 Valley Forge DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1974

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Mar 22, 1999

Property Information

Block320.13
Lot1.04
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4003

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,602
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
23%
Improvement Value:$117,600
77%
Total Assessment$152,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,727+3.1%
2024$18,162+3.4%
2023$17,569+0.1%
2022$17,557+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft2,602DeedBook 4622, Page 497

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 3992, Page 692

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 3751, Page 779

Property Built

Built

Year Built: 1974