Skip to content

50 Valley Forge DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1971

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jun 3, 1986

Property Information

Block320.13
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4003

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,620
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,800
30%
Improvement Value:$89,600
70%
Total Assessment$128,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,757+3.1%
2024$15,282+3.4%
2023$14,783+0.1%
2022$14,772+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft2,620DeedBook 3584, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1971