Skip to content

2 Stage Coach RunEast Brunswick, NJ 08816

Built 1986

Last Sale Price
$999,900
Last Sale Date
Mar 3, 2022

Property Information

Block320.13
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4003

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,460
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,600
21%
Improvement Value:$142,300
79%
Total Assessment$179,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,077+3.1%
2024$21,412+8.0%
2023$19,825+0.1%
2022$19,812+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$999,900

To:

DeedBook 18855, Page 1018

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft3,460DeedBook 6725, Page 270NU CodePost-appeal (29)Recorded8/28/2015

Property Sale

Sale
$563,000

To:

DeedBook 4722, Page 592

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$55,000