Skip to content

6 Stage Coach RunEast Brunswick, NJ 08816

Built 2003

Last Sale Price
$698,000
Last Sale Date
Sep 18, 2014

Property Information

Block320.13
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4002

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 3AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,729
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
27%
Improvement Value:$146,000
73%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,544+3.1%
2024$23,804+3.4%
2023$23,026+0.1%
2022$23,010+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$698,000

To:

Sq Ft3,729DeedBook 6623, Page 447

Property Sale

Sale
$707,000
DeedBook 5164, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$4,350,000
DeedBook 4848, Page 455