Skip to content

5 Betsy Ross CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 2003

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Sep 22, 2003

Property Information

Block320.13
Lot46
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4002

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage4,512
Acreage0.73

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,400
30%
Improvement Value:$160,000
70%
Total Assessment$229,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,152+3.1%
2024$27,303+3.4%
2023$26,411+0.1%
2022$26,392+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft4,512DeedBook 5269, Page 455

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$4,350,000
DeedBook 4848, Page 455