Skip to content

64 Valley Forge DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Sep 29, 2017

Property Information

Block320.13
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4003

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,156
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,600
29%
Improvement Value:$92,000
71%
Total Assessment$129,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,905+3.1%
2024$15,425+3.4%
2023$14,921+0.1%
2022$14,910+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft2,156DeedBook 17004, Page 692

Property Built

Built

Year Built: 1970