Skip to content

7 Quaker DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1973

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Jul 1, 2014

Property Information

Block320.14
Lot1.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4002

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage4,033
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,100
23%
Improvement Value:$127,500
77%
Total Assessment$165,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,322+3.1%
2024$19,710+3.4%
2023$19,066+0.1%
2022$19,052+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft4,033DeedBook 6594, Page 584

Property Built

Built

Year Built: 1973