Skip to content

8 Saratoga CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1976

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Oct 26, 2016

Property Information

Block320.14
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4002

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,942
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,700
24%
Improvement Value:$115,300
76%
Total Assessment$151,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,531+3.1%
2024$17,972+3.4%
2023$17,385+0.1%
2022$17,373+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft2,942DeedBook 6949, Page 696

Property Sale

Sale
$588,500

From:

To:

Sq Ft2,942DeedBook 6236, Page 405NU CodeLove & affection (2)Recorded3/2/2011

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft2,942DeedBook 5708, Page 451NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/21/2006

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 29630, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1976