Skip to content

23 Lantern LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 2004

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Apr 12, 2004

Property Information

Block320.14
Lot26
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4002

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage4,364
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,100
23%
Improvement Value:$178,800
77%
Total Assessment$231,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,459+3.1%
2024$27,601+3.4%
2023$26,699+0.1%
2022$26,680+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft4,364DeedBook 5362, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$4,350,000
DeedBook 4848, Page 455