Skip to content

25 Lantern LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 2003

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Feb 18, 2003

Property Information

Block320.14
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4002

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,638
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,700
27%
Improvement Value:$148,800
73%
Total Assessment$202,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,851+3.1%
2024$24,102+3.4%
2023$23,314+0.1%
2022$23,298+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft3,638DeedBook 5154, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$4,350,000
DeedBook 4848, Page 455