Skip to content

27 Lantern LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 2004

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Feb 10, 2004

Property Information

Block320.14
Lot28
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4002

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage4,030
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,300
26%
Improvement Value:$154,500
74%
Total Assessment$209,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,747+3.1%
2024$24,970+3.4%
2023$24,154+0.1%
2022$24,137+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000

To:

Sq Ft4,030DeedBook 5305, Page 445

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$4,350,000
DeedBook 4848, Page 455