Skip to content

24 Candle LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1974

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Sep 18, 1987

Property Information

Block320.16
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4002

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage4,870
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,100
23%
Improvement Value:$123,900
77%
Total Assessment$161,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,758+3.1%
2024$19,162+3.4%
2023$18,536+0.1%
2022$18,523+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft4,870DeedBook 3652, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1974