Skip to content

17 Candle LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1978

Last Sale Price
$948,500
Last Sale Date
Jul 29, 2025

Property Information

Block320.16
Lot15.04
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4002

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,545
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
25%
Improvement Value:$104,900
75%
Total Assessment$139,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,169+3.1%
2024$16,651+3.4%
2023$16,107+0.1%
2022$16,096+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$948,500

To:

DeedBook 19793, Page 194

Property Sale

Sale
$312,000

To:

DeedBook 4483, Page 734

Property Built

Built

Year Built: 1978