Skip to content

4 Candle LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 5, 2019

Property Information

Block320.16
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4002

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,116
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,400
26%
Improvement Value:$100,700
74%
Total Assessment$136,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,702+3.1%
2024$16,199+3.4%
2023$15,669+0.1%
2022$15,658+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$218,500
DeedBook 4118, Page 141

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook 3846, Page 532

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 29230, Page 463

Property Built

Built

Year Built: 1975