Skip to content

6 Candle LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1975

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jan 31, 2005

Property Information

Block320.16
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4002

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,573
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,600
24%
Improvement Value:$110,300
76%
Total Assessment$145,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,905+3.1%
2024$17,365+3.4%
2023$16,797+0.1%
2022$16,786+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft3,573DeedBook 5458, Page 133

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 4561, Page 33

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 28950, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1975