Skip to content

135 Fern RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1983

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Dec 15, 2020

Property Information

Block320.18
Lot15.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4002

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage4,564
Acreage2.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,300
23%
Improvement Value:$147,200
77%
Total Assessment$190,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,378+3.1%
2024$22,673-18.1%
2023$27,689+0.1%
2022$27,670+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000

To:

Sq Ft4,564DeedBook 18202, Page 1352

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

Sq Ft4,964DeedBook 6309, Page 352Recorded12/13/2011

Property Built

Built

Year Built: 1983