Skip to content

14 Quaker DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1978

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Oct 3, 2006

Property Information

Block320.18
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4002

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,334
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,700
30%
Improvement Value:$88,100
70%
Total Assessment$125,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,438+3.1%
2024$14,973+3.4%
2023$14,483+0.1%
2022$14,473+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft2,334DeedBook 5745, Page 297Recorded11/8/2006

Property Built

Built

Year Built: 1978