Skip to content

7 Leighton DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Aug 14, 2025

Property Information

Block320.18
Lot26
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4002

Building Details

Building Class---
DescriptionCONT 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,640
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,100
22%
Improvement Value:$141,500
78%
Total Assessment$181,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,286+3.1%
2024$21,614+3.4%
2023$20,908+0.1%
2022$20,893+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,400,000

To:

DeedBook 19812, Page 1859

Property Sale

Sale
$234,600

To:

Property Built

Built

Year Built: 1985