Skip to content

5 Leighton DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1986

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Nov 25, 2025

Property Information

Block320.18
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4002

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,178
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
25%
Improvement Value:$104,900
75%
Total Assessment$139,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,169+3.1%
2024$16,651+3.4%
2023$16,107+0.1%
2022$16,096+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,350,000

To:

DeedBook 19906, Page 1126

Property Sale

Sale
$390,000

To:

DeedBook 4228, Page 807

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$199,900