Skip to content

18 Quaker DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1973

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Nov 24, 1997

Property Information

Block320.18
Lot30.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4002

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,584
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,300
22%
Improvement Value:$125,300
78%
Total Assessment$160,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,709+3.1%
2024$19,115+3.4%
2023$18,490+0.1%
2022$18,477+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft2,584DeedBook 4463, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1973