Skip to content

3 Matthew MnrEast Brunswick, NJ 08816

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 5, 2012

Property Information

Block320.19
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4302

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage8,150
Acreage1.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,500
15%
Improvement Value:$253,000
85%
Total Assessment$298,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,632+3.1%
2024$35,527+3.4%
2023$34,366+0.1%
2022$34,342+1.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$846,601

From:

To:

DeedBook 5513, Page 543NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/30/2005