Skip to content

10 Matthew MnrEast Brunswick, NJ 08816

Built 2018

Last Sale Price
$1,145,000
Last Sale Date
Apr 27, 2018

Property Information

Block320.20
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4302

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 3BG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage4,912
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,500
16%
Improvement Value:$239,500
84%
Total Assessment$285,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,975+3.1%
2024$33,921+3.4%
2023$32,812+0.1%
2022$32,789+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,145,000

To:

Sq Ft4,912DeedBook 17172, Page 1827

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$1,300,000
DeedBook 6440, Page 863