Skip to content

737 Dunhams Corner RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1976

Last Sale Price
$364,000
Last Sale Date
Oct 16, 2019

Property Information

Block320
Lot1.04
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4200

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2DG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,451
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
34%
Improvement Value:$54,300
66%
Total Assessment$82,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,100+3.1%
2024$9,795+3.4%
2023$9,475+0.1%
2022$9,469+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$364,000

From:

To:

Sq Ft1,451DeedBook 17748, Page 336Recorded1/13/2020

Property Built

Built

Year Built: 1976