Skip to content

107 Fern RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1980
Farm (Regular)

Last Sale Price
$960,000
Last Sale Date
May 8, 2012

Property Information

Block320
Lot23.09
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4000

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 3AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage6,345
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,300
28%
Improvement Value:$196,700
72%
Total Assessment$273,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,503+3.1%
2024$32,492+3.4%
2023$31,430-22.1%
2022$40,348+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$960,000

To:

Sq Ft6,345DeedBook 6350, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1980