Skip to content

28 Dorchester DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1989

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Sep 12, 2018

Property Information

Block321.01
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4401

Building Details

Building Class---
DescriptionTH DURHAM 2BR
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,852
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
22%
Improvement Value:$69,000
78%
Total Assessment$89,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,853+3.1%
2024$10,529+3.3%
2023$10,188+0.1%
2022$10,174+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,852DeedBook 17323, Page 444

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,852DeedBook 6308, Page 630Recorded12/12/2011

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4250, Page 848

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 3788, Page 799

Property Built

Built

Year Built: 1989