Skip to content

38 Dorchester DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1989

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 21, 2000

Property Information

Block321.01
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4401

Building Details

Building Class---
DescriptionTH DEVONSHIRE
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,838
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
21%
Improvement Value:$73,200
79%
Total Assessment$93,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,365+3.1%
2024$11,026+3.3%
2023$10,669+0.1%
2022$10,654+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$227,005
DeedBook 3806, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1989