Skip to content

31 Dorchester DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1988

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jan 29, 2009

Property Information

Block321.01
Lot31
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4401

Building Details

Building Class10
DescriptionTH DOVER 2BR L
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,392
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
25%
Improvement Value:$60,000
75%
Total Assessment$80,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,755+3.1%
2024$9,464+3.3%
2023$9,158+0.1%
2022$9,145+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,392DeedBook 6024, Page 379Recorded2/10/2009

Property Sale

Sale
$198,500
DeedBook 4657, Page 398

Property Sale

Sale
$181,097
DeedBook 3845, Page 600

Property Built

Built

Year Built: 1988