Skip to content

25 Dorchester DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1988

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jun 24, 2021

Property Information

Block321.01
Lot34
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4401

Building Details

Building Class---
DescriptionTH DOVER 2BR L
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,392
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
25%
Improvement Value:$60,000
75%
Total Assessment$80,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,755+3.1%
2024$9,464+3.3%
2023$9,158+0.1%
2022$9,145+1.1%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$415,000

To:

DeedBook 18593, Page 1881

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,392DeedBook 5487, Page 394Recorded5/3/2005

Property Sale

Sale
$380,500

From:

To:

Sq Ft1,392DeedBook 5459, Page 867Recorded2/25/2005

Property Sale

Sale
$215,000

To:

DeedBook 4727, Page 373

Property Sale

Sale
$163,000

To:

DeedBook 4060, Page 220

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3886, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1988