Skip to content

7 Dorchester DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1988

Last Sale Price
$631,000
Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block321.01
Lot43
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4401

Building Details

Building Class10
DescriptionTH DOVER 3BR
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,392
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
22%
Improvement Value:$71,600
78%
Total Assessment$91,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,682+3.1%
2024$8,423+3.3%
2023$8,150+0.1%
2022$8,139+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$631,000

To:

Sq Ft1,392DeedBook 19502, Page 789

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,392DeedBook 6731, Page 877Recorded9/15/2015

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 4060, Page 159

Property Sale

Sale
$165,900
DeedBook 4004, Page 4

Property Sale

Sale
$202,370
DeedBook 3727, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1988