Skip to content

1008 Commons DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1990

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Dec 30, 2010

Property Information

Block321.02
Lot10
QualifierC0008
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4402

Building Details

Building Class---
DescriptionCF ROYAL II
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,352
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
23%
Improvement Value:$50,200
77%
Total Assessment$65,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,950+3.1%
2024$7,713+3.3%
2023$7,463+0.1%
2022$7,453+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$239,000

To:

Sq Ft1,352DeedBook 6230, Page 565

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4719, Page 811

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 4373, Page 777

Property Sale

Sale
$139,380
DeedBook 3835, Page 548

Property Built

Built

Year Built: 1990