Skip to content

105 Commons DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1988

Last Sale Price
$328,000
Last Sale Date
Feb 4, 2023

Property Information

Block321.02
Lot1
QualifierC0005
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4402

Building Details

Building Class10
DescriptionCF ROYAL II
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,352
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
23%
Improvement Value:$50,200
77%
Total Assessment$65,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,950+3.1%
2024$7,713+3.3%
2023$7,463+0.1%
2022$7,453+1.1%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$328,000

To:

DeedBook 19171, Page 1735

Property Sale

Sale
$265,000

To:

DeedBook 18418, Page 1119

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,352DeedBook 18418, Page 1119Recorded4/28/2021

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,352DeedBook 6469, Page 833NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded7/3/2013

Property Sale

Sale
$130,000

To:

DeedBook 4448, Page 208

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 3830, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1988