Skip to content

106 Commons DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 2019

Property Information

Block321.02
Lot1
QualifierC0006
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4402

Building Details

Building Class---
DescriptionCF ROYAL II
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,352
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
23%
Improvement Value:$50,200
77%
Total Assessment$65,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,950+3.1%
2024$7,713+3.3%
2023$7,463+0.1%
2022$7,453+1.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$264,900

From:

To:

Sq Ft1,352DeedBook 17519, Page 897Recorded6/10/2019

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,352DeedBook 6813, Page 635Recorded4/29/2016

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 4156, Page 661

Property Sale

Sale
$124,340
DeedBook 3874, Page 728

Property Built

Built

Year Built: 1988