Skip to content

2707 Commons DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1989

Last Sale Price
$223,000
Last Sale Date
Mar 20, 2019

Property Information

Block321.02
Lot27
QualifierC0007
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4402

Building Details

Building Class---
DescriptionCF REGAL-II-L
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,324
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
24%
Improvement Value:$48,400
76%
Total Assessment$63,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,731+3.1%
2024$7,500+3.3%
2023$7,257+0.1%
2022$7,247+1.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$223,000

To:

Sq Ft1,324DeedBook 17474, Page 172

Property Sale

Sale
$146,001

From:

To:

Sq Ft1,324DeedBook 17296, Page 399NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded9/14/2018

Property Sale

Sale
$125,100
DeedBook 4721, Page 858

Property Sale

Sale
$115,500
DeedBook 4262, Page 892

Property Sale

Sale
$133,004
DeedBook 3822, Page 786

Property Built

Built

Year Built: 1989