Skip to content

206 Commons DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1988

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jun 19, 2020

Property Information

Block321.02
Lot2
QualifierC0006
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4402

Building Details

Building Class---
DescriptionCF ROYAL II
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,352
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
23%
Improvement Value:$50,200
77%
Total Assessment$65,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,950+3.1%
2024$7,713+3.3%
2023$7,463+0.1%
2022$7,453+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

DeedBook 17939, Page 1904

Property Sale

Sale
$249,900

From:

To:

Sq Ft1,352DeedBook 5353, Page 453Recorded7/17/2004

Property Sale

Sale
$184,000

To:

DeedBook 5009, Page 743

Property Sale

Sale
$116,500

To:

DeedBook 4176, Page 478

Property Sale

Sale
$147,380
DeedBook 3766, Page 835

Property Built

Built

Year Built: 1988